Návšteva u pani Aleny

Predchádzajúce roky prežívali ako sa dalo a zažili naozaj ťažké chvíle – posledné Vianoce nemali ani stromček, a tak skromné darčeky deti dostali pod mestským stromčekom na námestí.

Na návštevu pani Aleny (príbeh pani Aleny) sme sa vybrali tesne pred Vianocami, aby sme stihli odovzdať našu pomoc a pomohli tejto rodine prežiť možno o čosi krajšie a bohatšie sviatky. Vo dverách nás hneď milo privítali Christian a Nikolas a za nimi aj pani Alena s malou Veronikou. Príbytok vyzeral už z vonkajšej strany veľmi skromne, avšak tak vonku ako aj vo vnútri bolo vidno, že pani Alena sa snaží vytvoriť svojim deťom aspoň v rámci možností dobré podmienky. Počas celej návštevy okolo nás deti veselo pobehovali, malá Veronika sa trošku hanbila a pani Alena chválila najmä staršieho Christianka, ktorý jej so starostlivosťou o mladších súrodencov veľmi pomáha a postráži ich keď treba ísť do obchodu či skoro ráno na krátku brigádu – výpomoc do neďalekého podniku.

Bývanie tvoria dve menšie izby a chodba. Kúrenie zabezpečuje malá piecka a drevo, ktoré pani Alena nájde v okolí – pre malé deti síce nie úplne vyhovujúce riešenie, ale v dome je príjemne a teplo, aj keď komín nie úplne tesní a dym je trochu cítiť. Pozreli sme si aj podlahu, na ktorú sa nám pani Alena sťažovala, tá je naozaj v nevyhovujúcom stave – tvorí ju zemina prikrytá práchnivejúcimi doskami a kobercami, pričom polovicu si už svojpomocne vymenili, čo je však len provizórne riešenie. Celková oprava je dosť komplikovaná, keďže majiteľ podnájmu nemá záujem zaoberať sa tým a pani Alena nemá zvyšné prostriedky na dôkladnejšiu rekonštrukciu, o to viac, že o mesiac už môže bývať na inom mieste.

S pani Alenou sme sa rozprávali aj o ich situácii, sama nám potvrdila, že vyžiť z materskej je ťažké, ale robí čo môže a tiež sa nájdu dobrí ľudia, ktorí jej sem-tam s niečím pomôžu, či už finančne alebo potravinami či oblečením pre deti. Výživné dostáva len na jedno z detí, ostatné sa stále riešia, pričom výsledky sú v nedohľadne. Predchádzajúce roky prežívali ako sa dalo a zažili naozaj ťažké chvíle – posledné Vianoce nemali ani stromček, a tak skromné darčeky deti dostali pod mestským stromčekom na námestí.

Na záver našej návštevy sme v mene nášho fondu odovzdali prvú „splátku“ našej finančnej pomoci. Tejto rodine sme sa rozhodli pomáhať dlhodobo, keďže zatiaľ nie sú vyhliadky na nejaké výrazné zlepšenie situácie. Pani Alena nám naozaj úprimne poďakovala, ako sama povedala, tento rok to budú najkrajšie Vianoce za posledné roky, a to aj vďaka našej pomoci a dobrým ľuďom, ktorí im už stihli darovať vianočný stromček a hru pre deti.

Posted on