Pomoc pre Alexa a Sofinku

dlhodobýprebiehajúci

október 2016

Snina

Na začiatku všetko vyzeralo ako sťastný príbeh mladého páru, ktorý sa rozhodol založiť si rodinu. Po vážnejších zdravotných problémoch, ktoré budúca matka prekonala, museli nakoniec zvoliť cestu umelého oplodnenia, ale to bolo úspešné hneď na prvý pokus. Šťastie bolo dvojnásobné, pretože to boli dvojičky, dievčatko a chlapček.

Tehotenstvo prebiehalo bez komplikácii až do začiatku 7. mesiaca, kedy sa objavili komplikácie, a to zvýšená hladina pečeňových testov. Komplikácií pribúdalo, lieky nezaberali a nakoniec bolo nutné predčasne ukončiť tehotenstvo. Deti sa narodili v 31. týždni tehotenstva. Alexík vážil 2070 gramov a Sofinka 1900 gramov. Boli umiestnené v inkubátore a prvé dni života boli na umelej pľúcnej ventilácii, neskôr na kyslíkovej podpore. Ich doposiaľ stanovená diagnóza je Centrálna tonusová a koordinačná porucha. Nakoľko bola Sofinka oživovaná, prejavujú sa u nej nezrelosti mozgu a je spastická.

Jediná cesta ako ďalej napredovať a posúvať sa dopredu je rehabilitácia. Pravidelné rehabilitácie sú dôležité hlavne v skorom veku, nakoľko do troch rokov je mozog plastický a dokáže si nájsť „náhradné“ cestičky pre správne fungovanie, no k tomu je však potrebná neustála stimulácia a špeciálna rehabilitácia.

Aby toho nebolo málo, prišla ďalšia veľká rana – po pár mesiacoch opustil mamičku s dvomi chorými deťmi jej partner. Aj napriek všetkému čo sa udialo však nestráca silu a s deťmi rehabilituje na základe Vojtovej metódy, tiež navštevuje Medicínske centrum, spol. s.r.o. dvakrát do týždňa a absolvovali aj rehabilitačné pobyty v zariadení Tetis v Dunajskej Lužnej a v UN v Martine. Chceli by navštíviť aj Adeli centrum v Piešťanoch. Každý maličký pokrok je pre nich obrovským víťazstvom.

Takéto pobyty sú však finančne veľmi náročné a pre slobodná matku je to veľmi náročné utiahnuť. Aj preto sme sa rozhodli pomôcť tejto statočnej mamičke menšou pravidelnou podporou.