Malí bojovníci

dlhodobýprebiehajúci

apríl 2017

Spiš

Keď mladý pár zistí, že čaká bábätko, je to vždy radostná chvíľa. Podobne to bolo aj v prípade Lucie a jej manžela. Tento mladý pár zo Spiša mal dokonca dôvod na dvojnásobnú radosť, keď sa v piatom týždni tehotenstva dozvedel, že to budú dvojičky. Lenže tehotenstvo bolo rizikové, mamička musela takmer celé preležať v nemocnici a malí bojovníci sa nakoniec prihlásili na svet už v 32. týždni, čo žiaľ poznačilo aj ich zdravotný stav.

Ako hovorí pani Lucia: „Naša najväčšia túžba bola donosiť naše zlatíčka zdravé, no osud to zariadil inak…“

Sárka a Ondrejko boli dva týždne v inkubátore, z toho osem týždňov intubovaní  a dva dni na podpornom kyslíku. Počas vyšetrení lekári zistili, že Ondrejko mal cysty na mozgu + krvácanie, apnoické pauzy a Sárinka mala rozšírené mozgové komory a retinopatiu. Po príchode domov sa pridružili ďalšie zdravotné ťažkosti, silné koliky, reflux a dráždivosť. Kompletná diagnóza je naozaj dlhá.

Napriek tomu sa mladá rodinka nevzdáva a snaží sa urobiť všetko pre zlepšenie kvality ich života. Hneď ako to bolo možné začali intenzívne cvičiť Vojtovú metódu. Vzhľadom na to, Ondrejkovi už teraz lekári predpokladajú DMO potrebuje intenzívne rehabilitácie v špeciálnych centrách. Lekári odporúčajú centrum ADELI v Piešťanoch. Vďaka dobrým ľuďom už takúto rehabilitáciu mohli absolvovať niekoľkokrát. Sárinka už urobila svoje prvé krôčiky čo je obrovský úspech, keďže ako osem mesační ešte iba ležali na brušku. No Ondríkov stav je o niečo horší a v rehabilitáciách musí ešte pokračovať.

Takéto pobyty sú pre mladú rodinu finančne veľmi náročné. Vzhľadom na to, že majú obidve detičky reflux a silné koliky musia piť špeciálne mlieko, ktoré tiež niečo stojí. K tomu ešte hypotéka a všetky ostatné výdavky, ktoré patria k životu. Manželova minimálna mzda a rodičovský príspevok zďaleka nestačia na pokrytie všetkých nákladov.

Rozhodli sme sa preto podporiť túto rodinu a malých bojovníkov pravidelným mesačným príspevkom.

 

 

Z blogu...